Mięta w domu

Mięta w domu w doniczce? To już nas nie dziwi i to nie tylko ze względu na pyszne mojito w upalne lato. Mięta w doniczce zimą jest również potrzebna, bo kiedy chcesz poprawić proces trawienia mięta zielona w kubeczku przyjdzie z pomocą. Uprawa mięty nie należy do najtrudniejszych, więc nawet jako początkujący ogrodnik możesz pokusić się o aromatyczną doniczkę z tym ziołem. 

Mięta w Polsce
Mięta w domu w doniczce
Mięta w domu w doniczce

Gatunki mięty – na całym świecie można rozpoznać 30 rodzajów mięty, między innymi: pieprzowa, ogrodowa, polna, cytrynowa, okrągłolistna, moja ulubiona czekoladowa i wiele innych. Każdy rodzaj mięty charakteryzuje silny aromat i smak liści, jednak każdy rodzaj ma inny kształt liści, aromat, kolor i wielkość. Sadzonki mięty są dość odporne, więc odnajdzie się ona w każdych warunkach. Mięta ma dwa rodzaje łodyg – jedne bogate w liście i rosnące ku górze, które będą zakwitać, drugie będą kłaść się na podłożu z małą ilością listków, jednak mają one dużą zdolność ukorzeniania się, dzięki czemu możesz uzyskać nowe sadzonki mięty.

Mięta w domu – uprawa w doniczce

Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa

Mięta rośnie w praktycznie każdych warunkach, więc jeśli wybierzesz dla niej jako miejsce docelowe doniczkę, skrzynkę czy rabatkę ziołową nie musisz martwić się czy ci urośnie. Możesz  kupić nasiona mięty i tak spróbować wyhodować roślinkę  co bywa trochę trudniejsze niż kupienie sadzonki mięty za kilka złotych. Gdzie kupić miętę? Możesz wybrać sklep ogrodniczy albo kupić przez internet . Sadzonki mięty przyjmą się w ziemi ogrodowej z domieszką piasku lub gliny. Doniczkę warto wybrać większą, bo mięta lubi rozrastać się i koniecznie na jej dnie ułóż dobrą warstwę drenażową, dzięki czemu korzenie nie będą gnić. Stanowisko dla mięty wybierz półcieniste, najlepiej stronę wschodnią, zachodnią, ewentualnie północną. W pełnym słońcu listki mięty mogą ulec poparzeniu, a roślinka może zamierać. Mięta w domu w doniczce powinna być regularnie podlewana, a ziemia na tyle wilgotna aby nie przesuszyć bryły korzeniowej, bo roślina zacznie marnieć, aczkolwiek nie należy dopuścić do przelania.

Pielęgnacja mięty

Kwiat mięty
Kwiat mięty

Jeśli planujesz hodować miętę przez jeden sezon nie musisz jej nawozić, jednak kiedy często zbierasz plony  zdecyduj się odżywić ją raz na kilka tygodni rozcieńczając nawóz. Uszczykiwanie pędów mięty jest ważne, gdy chcesz aby roślinka rozrosła się i koniecznie usuwaj kwiatostany. Jeśli chcesz uzyskać nowe sadzonki utnij gałązkę i wsadź ją do szklanki z wodą, w ten sposób puści korzenie, a ty uzyskasz młodą roślinkę. Po tygodniu powinny pojawić się pierwsze korzonki. Zanim pojawią się kwiaty możesz pędy rośliny przyciąć tuż nad poziomem pierwszej bądź drugiej warstwy liści, takie zbiory możesz przeprowadzić trzykrotnie w ciągu sezonu. Dostępne są dwie teorie, kiedy należy zbierać liście mięty, pierwsza zanim pojawią się kwiaty, gdyż wtedy ma najwięcej składników odżywczych, druga, gdy roślina zakwitnie posiada silniejszy aromat.  Mięta w doniczce nie powinna przebywać dłużej niż rok, po tym okresie warto roślinkę przesadzić do nowej ziemi.

Mięta doniczkowa zastosowanie w domu

Mięta domowa
Mięta domowa

Mięta w domu to nie tylko składnik popularnych drinków typu mojito czy julep, nie wspominając o innych nalewkach miętowych na bazie alkoholu, nadje się świetnie do deserów, wspaniale łączy się z czekoladą. Idealna do dekoracji różnych drinków i koktajli.  I choć najczęściej używa się jej do zaparzania herbatek i naparów dobrze wkomponuje się w dania z jagnięciny, ryby, zupy, pierogi i oczywiście sałatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *